»
S
I
D
E
B
A
R
«
Open brief geleerden is achterhoedegevecht
februari 12th, 2010 by Arthur Rörsch

vergissingMaar liefst 90 reacties op dit blog naar aanleiding van Marcel’s artikel over de ‘open brief’ van 53 ‘geleerden’. Die brief heeft dus wel wat losgemaakt, al is de aandacht ervoor van de media beperkt gebleven. Met alle respect vind ik de hier gevoerde discussie nog niet erg inhoudelijk. De NRC die de open brief publiceerde, heeft een ‘expertdiscussie’ geopend over de open brief (link). Daar nu 64 reacties die het waard zijn te lezen. De 53 worden door NCR uitgedaagd te reageren. Dat zou heel interessant kunnen worden. Mijn algemene indruk van de reacties is, dat het merendeel van de respondenten van mening is dat de 53 met hun actie een vergissing hebben begaan. Zij voeren een achterhoede gevecht om de IPCC doctrines in stand te houden.

Hieronder mijn bijdrage aan het NRC blog met verzoek om commentaar op het initiatief dat er is in vervat om tot een gezonde wetenschappelijke discussie te komen.

Met de verklaring (van Turkenburg c.s.) wordt aandacht gevraagd voor hun veronderstelling dat met rellen rond ‘climategate’ niet alle waarde van de reportages vanuit het Intergovernmental Panel Climate Change van de VN (het IPCC) onderuit is gehaald.

Die veronderstelling steun ik wel. We kunnen in de evaluatiestudies van het IPCC tal van referenties vinden naar publicaties van gerenommeerde wetenschapsbeoefenaren die laten zien dat er zich in de twintigste eeuw opmerkelijke verschijnselen hebben voorgedaan die wijzen op een mondiale klimaatverandering in deze periode. Maar waar vinden we in deze evaluatiestudies het bewijs dat de waargenomen veranderingen zijn veroorzaakt door CO2 stijging in de atmosfeer? Dat ontbreekt. In de open brief wordt gesteld dat dit veronderstelde effect is gebaseerd op elementaire fysica. Dat is de fysica van een enkel gas dat in zeer kleine hoeveelheid in de atmosfeer wordt aangetroffen. (0.038 procent) Onvoldoende is tot dusver in aanmerking genomen dat het aardse broeikaseffect hoofdzakelijk wordt bepaald door de mondiale watercirculatie en ondermeer door de wolkbedekking die 50 % bedraagt.

We moeten constateren dat een kleine groep van leidinggevenden aan de IPCC rapportages doelbewust is bezig geweest om misleidende informatie over verschijnselen van klimaatverandering te verstrekken en dit is wetenschappelijke fraude. In het verlengde van die constatering ligt de vraag, waarom dit door andere wetenschappers in het IPCC circuit, waaronder onze Nederlandse vertegenwoordigers, niet eerder is opgemerkt. Het wijst op onbekwaamheid om kritisch de conclusies van collega wetenschappers te evalueren. Strijdkreten ‘alles wijst er op dat de klimaatverandering door de mens wordt veroorzaakt’ zijn van geen enkele betekenis, zonder wetenschappelijke onderbouwing vanuit een eigen getoond inzicht. De wetenschappelijke onderbouwing in de ‘verklaring’ ontbreekt, alsmede getoond eigen wetenschappelijk inzicht .

De twijfel aan de wetenschappelijke competentie van hen, die zich voordoen als experts op het gebied van CO2 geïnduceerde klimaatverandering, dient mijn inziens nu in de allereerste plaats onderwerp van onderzoek te zijn van wetenschappelijke instituties als KNAW en NWO, van instituutsdirecties en besturen van universiteiten.

De NRC nodigt de 53 ondertekenaars uit om in te gaan op de commentaren op dit blog. Eén van hen, Klaas van Egmond pleit al enige jaren voor een wetenschappelijke discussie tussen wetenschappers met verschillende inzichten over klimaatverandering en om daarbij niet in te gaan op alle details van waargenomen verschijnselen maar om deze discussie te beperken tot de kern van de zaak. Dit initiatief ondersteun ik. Mijns inziens is de kern van de zaak, kan CO2 het complexe proces waarmede het aardse broeikaseffect tot stand komt, wezenlijk beïnvloeden?

Onder de ondertekenaars herken ik geen namen van hen die aan zo’n discussie een inhoudelijke bijdrage zouden kunnen leveren. Het aantal wetenschappers dat in ons land enig inzicht in de betreffende materie heeft, de stralingstransfer en de gecombineerde stof-warmte overdrachtprocessen in de atmosfeer, is zeer beperkt. Men zou kunnen denken aan twee ‘colleges’ van elk anderhalf uur van twee ‘experts’ met tegengestelde visies, voor een gehoor van onderzoekers die zich op andere terreinen bewegen. Ik denk dan aan prof. Dr. Aarnout van Delden, meteoroloog/klimatoloog Universiteit Utrecht, en Dr (Hc) Ir Noor van Andel, oud researchdirecteur AKZO-zout, met experimentele ervaring op het gebied van de processen in de ‘glazen’ broeikas. Zo zouden minder goed geïnformeerde enig inzicht kunnen verwerven in de materie waarover zij twisten.

Mijns inziens zijn we dicht bij het einde van het traject waarmede een schijn kon worden opgehouden van ernstig dreigende klimaatverandering door menselijke beïnvloeding. Voor nadere onderbouwing verwijs ik naar mijn paper “The state of climate research 2010” zoals gepubliceerd op Platteland-in-perspectief. Ook in een recent rapport van het PBL (30 november 2009) lees ik daarvoor aanwijzingen, al komen die niet in de samenvatting tot uitdrukking en is de eindconclusie tegengesteld.

Aanverwante berichten:

  1. Open brief getuigt van naïviteit
  2. Handreiking Samsom: de deur moet open voor de sceptici
  3. Geen SMOM-subsidie voor open klimaatdebat
  4. Natuurkundige schrijft open brief aan US State Department
  5. PVV: “Klimaatbaas Pachauri moet zorgen voor open klimaatdebat!”

63 Responses  
  • Jan-WillemNo Gravatar writes:
    februari 13th, 2010 at 19:55

    Hajo, als mede-scepticus moet ik het je vragen: Neem jij die paper van Gehrlich en Tscheusner werkelijk serieus? Je weet dat niet alleen alarmistische, maar ook skeptische de vloer met deze paper hebben geveegd.

    In de PR-oorlog tege het alarmisme is alles geoorloofd, maar laten we alsjeblieft niet de wetenschap gaan verdraaien, want ide komt weer keihard terug als een boemerang.

    Dus nogmaals deze vraag om je scepsis in te kunnen schatten: Neem jij die paper van Gehrlich en Tscheusner werkelijk serieus?

    Waardevol of niet? Thumb up 0 Thumb down 0

  • arthur RörschNo Gravatar writes:
    februari 13th, 2010 at 21:20

    Beste Jan Willem
    Ik neem Gehrlich et al met een grote korrel zout. Hij zond mij het oorspronkelijke manuscript in het Duits met verzoek om opmerkingen. Ik maakte er vele. Zijn reactie was: ‘you do not understand physics’ . Wel, zijn fysica begrijp ik niet.
    Voorts over de theorie van het broeikaseffect. Ik heb een PP prestatie gemaakt (wordt in het buitenland al gebruikt) getiteld “The earth’s greenhouse effect is ruled by the water cycle”. Ik wil die met plezier afdraaien in mijn huiskamer voor belangstellenden op dit blog. Maak dat dan even kenbaar bij de redacteuren.
    De hoofdlijn van het betoog is de volgende.
    Ik ga uit van een greenhouse met alleen water, zonder CO2 . Dat is genoeg om in principe het effect te verklaren dat het aardoppervlak een hogere temperatuur aanneemt dan zonder circulerend water. Maar het loopt niet uit de hand. Er zijn twee thermostaten: de wolkbedekking (50 %) die zonlicht afschermt en de maximale oceaanwater temperatuur nabij de equator, die niet hoger kan komen dan 30 C.
    De vraag is nu, kan een klein beetje meer CO2 die thermostaten verzetten? Waarom zou het? Wel CO2 absorbeert infraroodstraling van het oppervlak, dus het CO2 in de atmosfeer zal de atmosfeer opwarmen, als het oppervlak warmer wordt en dus meer infrarood gaat uitstralen. Maar wordt daardoor ook het oppervlak warmer? De atmosfeer is altijd kouder dan het oppervlak; warmte stroomt niet van koud naar warm, en tot op dit punt hebben Gehrlich et al het gelijk aan hun kant. Maar er is meer aan de hand. De warmere atmosfeer wordt zelf een infraroodstraler en retourneert straling naar het oppervlak, waardoor dat dus warmer wordt. Gehrlich et al ontkennen die terugstraling en hun fysische grond daarvoor begrijp ik niet. In het algemeen wordt het bestaan van die terugstraling niet ontkend, want anders zou ook het oppervlak zonder CO2, maar met alleen H2O in de dampkring, niet warmer worden. Echter, een warmer oppervlak leidt ook tot meer verdamping uit de oceanen (70 % van het oppervlak) en daarmee tot afkoeling. Waar ligt dan met CO2 in de atmosfeer een eventueel nieuw evenwicht tussen toenemende opwarming (door straling) en afkoeling door meer verdamping? Wie wint? Mijn antwoord is: we weten het nog niet. Daaraan zijn nu een aantal procestechnologen, die enig verstand hebben van gecombineerde warmte-stof overdracht aan het rekenen. En zij komen tot de conclusie dat meer CO2 slechts een marginaal effect kan hebben. Niet omdat de absorptiebanden van CO2 al verzadigd zouden zijn. Maar zoals gezegd op procestechnologische gronden.

    Waardevol of niet? Thumb up 0 Thumb down 0

  • GuidoNo Gravatar writes:
    februari 13th, 2010 at 22:37

    Halfwaardetijd is geen handige term bij CO2, het wordt niet afgebroken maar slechts gerecycled. Gemiddeld mag misschien maar 20ppm het isotoopkarakter van fossiele brandstoffen hebben, dat betekent nog niet dat die andere 80 ppm verhoging er niks mee te maken heeft. Dit is misschien een van de weinige dingen die WEL zeker zijn in het klimaatdebat, de CO2 verhoging komt door de mens.

    Waardevol of niet? Thumb up 0 Thumb down 0

  • iskanderNo Gravatar writes:
    februari 14th, 2010 at 00:04

    Beste Guido,

    je snapt er niets van. De effectieve halfwaardetijd in de atmosfeer bepaalt hoeveel CO2 er door mensen in zit. Het feit dat de modellen een halfwaardetijd van 200 of meer jaar moeten aannemen om te verklaren waarom de bijdrage van de mens aan het huidige CO2 niveau enigszins van belang is, geeft meteen het failliet van die modellen aan. En CO2 wordt inderdaad niet afgebroken, het wordt omgezet in CaCO2. De toename van CO2 komt niet door de mens, het komt door de opwarming van de oceaan die daardoor minder CO2 in evenwicht kan bevatten en die dus vrij geeft. Simpel.

    Waardevol of niet? Thumb up 0 Thumb down 0

  • Arjan van BeelenNo Gravatar writes:
    februari 14th, 2010 at 02:56

    Grappig dat mijn begeleider (Aarnout van Delden) hier als deskundige wordt genoemd. Hoe komen jullie daarbij? Ik zal hem het stuk eens doorsturen. Trouwens, jullie kunnen dan net zo goed het hele IMAU (en een redelijk deel van het KNMI) wel aanvoeren als deskundige voorstanders. Wie weet krijgen we dan nog een echt inhoudelijke discussie, maar ik denk dat ze belangrijkere dingen hebben te doen dan reageren op dit politiek zwartmakerij gedoe.

    Waardevol of niet? Thumb up 0 Thumb down 0

  • arthur RörschNo Gravatar writes:
    februari 14th, 2010 at 14:25

    Beste Arjan,
    Ik kreeg (van Gerbrand Komen) het collegedictaat van Van Delden toegestuurd over de theorie van de stralingstransfer processen, en dat vinden wat wij (Van Andel en ik)als het meest verstandige dat tot dusver hierover in ons land is geschreven. Volgens Van Delden’s webblog weet hij ook iets van convectie, en van het effect daarvan op het functioneren van de broeikas lopen de opvattingen van Van Andel en Van Delden uiteen. Daarom hoop ik dat ‘colleges’ van en een discussie tussen beide heren leerzaam zou kunnen zijn voor iedereen die beter denkt te weten hoe het broeikaseffect functioneert. Als ik het mis heb, hoor ik dat graag.

    Waardevol of niet? Thumb up 0 Thumb down 0

  • Hajo SmitNo Gravatar writes:
    februari 14th, 2010 at 14:57

    @Jan-Willem: ik neem alles serieus op het gebied van het klimaatverhaal. Ook het gekrakeel van alarmisten. Gehrlich is zoals ik al schreef niet het non plus ultra maar een goed begin. Het is zeer serieus te nemen aangezien de meeste alarmisten hun gelijk willen bewijzen met een idioot simpele voorstelling van zaken. Je kent het wel dat beroemde stralingsdiagram dat je overal tegenkomt. Dan is alles wat Gehrlich schrijft een stuk intelligenter. Maar het is niet het laatste woord en er staan ook fouten in…. maar het is dus een begin…. eigenlijk zou je met mensen die Gehrlich niet gelezen hebben helemaal niet moeten discussieren over het broeikaseffect. Het is het minste wat je kunt doen om een iets bredere kijk op het geheel te krijgen… en dat eeuwige gezeur over dit is gedebunked en dat is gedebunked.. ga overal nu eens op zoek naar de kern van waarheid i.p.v. alles meteen al aan de oppervlakte af te serveren….

    Waardevol of niet? Thumb up 0 Thumb down 0

  • martNo Gravatar writes:
    februari 14th, 2010 at 16:13

    de CO2 theorie en klimaat dateert al uit de eer vorige eeuw en kwam tot bloei vanaf de zestiger jaren van de vorige eeuw;

    zelf maakte ik er kennis mee eind zeventiger / begin tachtiger jaren, oa door artikelen in Scientific American: The Carbon Dioxide Question (George M Woodwell / januari 1978) en Carbondioxide and Worldclimate van Roger Revelle (idem augustus 1982);

    sindsdien lijken toename van co2 en temperatuurverhoging van de aarde haast synoniem;

    nu die rol van CO2 op dit log en elders ter discussie wordt gesteld en het IPCC onwetenschappelijk gedrag ( en zelfs bedrog) wordt verweten, ligt mijns inziens de bewijslast bij hen die de algemeen geaccepteerde theorie -toename van co2 leidt tot klimaatverandering – trachten onderuit te halen;

    ik zie daarom een mooie taak voor climategate.nl contrasten tussen de gangbare theorie achter de broeikas, het waterdampverhaal en de overschatting van de rol van het co2 voor een groter publiek inzichtelijk en begrijpelijk te maken;

    vandaar mijn bijdrages (vnl vragen) op dit forum: ik wil het voor mezelf inzichtelijk maken;
    de suggestie Gerlich te bestuderen was echter geen bruikbare;

    daarentegen lijkt me het collegedictaat van Van Delden, al dan niet aangevuld met toelichtingen voor de leek, toegankelijk te maken, een mooi initiatief;

    ik ken Van Delden’s stukjes over ‘weer en klimaat’ en die zijn zelfs voor mij begrijpelijk;

    om zelfstandig te kunnen oordelen over de claim dat niet co2 maar waterdamp een cruciale rol speelt dienen we over een iets dieper inzicht in samenstelling en functioneren van de atmosfeer te beschikken;

    wellicht kan Van Delden overgehaald worden zijn ‘college’ openbaar te maken;

    dan kan Van Andel zijn commentaren erbij schrijven, wellicht ondersteund door een redacteur van climategate.nl

    Waardevol of niet? Thumb up 0 Thumb down 0

  • RobertNo Gravatar writes:
    februari 14th, 2010 at 16:46

    Ik weet niet precies waar je op zoek naar bent, maar wellicht dat deze presentatie je meer inzicht geeft.

    Catastrophe Denied: The Science of the Skeptics Position
    http://vimeo.com/8865909

    Ik zou hier een link voor je van willen maken, maar ik weet niet hoe ik dat kan doen op deze blog.

    Waardevol of niet? Thumb up 0 Thumb down 0

  • arthur RörschNo Gravatar writes:
    februari 14th, 2010 at 19:02

    Beste Mart,
    Wat oude bronnen over klimaat betreft heb ik er twee in mijn boekenkast staan,
    Encl. Britannica (1964) (5) p 915-927
    ENSIE (Eerste Ned. Systematisch ingerichte encl.) 1955 (5) p 203-219.
    Opmerkelijk is dat in geen van beide CO2 wordt genoemd als een stof met invloed op, wat toen werd genoemd, het macroklimaat. Het woord ‘broeikas’ komt niet voor. In de ENSIE wordt al wel een stralingsbalans beschreven, waarin de wolken die 50 % van het aardoppervlak bedekken, een belangrijke rol wordt toebedacht. Die worden gevormd door waterverdamping aan het oppervlak onder invloed van de stralingsenergie die het oppervlak bereikt. Het is de watercyclus die het hem doet, en daarmede de weersverschijnselen die in de verschillende hoofdklimaatzones (van equator tot polen) door de onevenredige zonbelichting worden aangestuurd. De Brittannica geeft ook een interessante verklaring van de macroklimaatveranderingen die sinds historische tijden zijn opgetreden. Heel kort, klimaat is het gemiddelde van de meteorologische parameters over 30 jaar. Klimaatverandering ontstaat (op historische tijdschaal) door verlegging van de grenzen van de hoofdklimaatzones.
    Het idee dat CO2 dit proces zou kunnen beïnvloeden werd in twee conferenties te Villach (Oostenrijk, 1980,1985) gelanceerd door een klein groepje klimatologen die later leidinggevend zouden worden in de IPCC structuur. De (onlangs overleden) klimatoloog Marcel Leroux beschrijft de historische gang van zaken uitvoerig in zijn boek “Global warming; myth or reality?” (Springer 2005). Het heeft de ondertitel “The Erring Ways of climatology”. Het Villach idee is gebaseerd op studies met modellen , niet op experimentele waarnemingen in de atmosfeer. Over verschuiving van klimaatzones kun je niets in de IPCC reportage terugvinden. Dit is de basis voor de wetenschappelijke scepsis aan deze reportage. De sceptici willen terug naar de klassieke opvattingen over macroklimaatveranderingen
    Je zegt: “de bewijslast ligt bij hen die de algemeen geaccepteerde theorie -toename van co2 leidt tot klimaatverandering – trachten onderuit te halen”.
    Mijns inziens ligt de bewijslast bij de huidige stand van zaken, dat CO2 de grenzen van de hoofdklimaatzones kan beïnvloeden, in de eerste plaats bij hen die dit op basis van modellen veronderstellen. (Met 0.038 % CO2 atmosfeer, naast 2 % waterdamp, en 50 % wolkbedekking.)
    Wat betreft een discussie Van Andel van Delden, waarbij de eerste commentaar zo geven op de tweede, ik ben momenteel bezig met de reciproke benadering. Als guest editor voor een special issue over paradigma wisseling in het tijdschrift E&E (te verschijnen in juni) heb ik de volgende artikelen verzameld. (extract uit mijn concept editorial)
    All papers concern alternatives for the CO2 paradigm which may lead to an adaptation of that paradigm or to a complete paradigm shift. Some papers are accompanied by a short commentary by an investigator who does not agree with all the views expressed by the main author of a particular paper.
    1. The first paper by R. Clark ‘The CO2 null hypothesis’ presents the arguments why a further increase of CO2 in the atmosphere may not lead to an enhanced greenhouse effect. Especially the radiation transfer processes in the atmosphere and the mass heat transfer processes at the surface are being (re)considered.
    2. In the second paper by W.Eschenbach ‘The thunderstorm thermostat hypothesis’ the regulatory function of weather events is presented.
    3. The third paper by N. van Andel ‘Tropical Rainstorm feedback’ is a further quantification based on a study of combined matter heat transfer.
    4. In the fourth paper by W. Kininmonth “A Natural Constraint to Anthropogenic Global Warming’ it is especially noted that current computer models of the climate system apparently underestimate the rate of increase of surface evaporation (and latent heat exchange) with temperature leading to a gross exaggeration of the surface temperature response to radiative forcing.
    5. The title of the fifth paper by D. Thoenes speaks for itself ‘The stabilising effect of the oceans on climate’. It is based on calculations with experience with salt evaporation pools on Bonaire
    6. The sixth paper by P. Siegmund “What goes up must go down’ is a commentary on the paper by Thoenes. In the paper by N. van Andel this issue is also considered.
    Alle manuscripten zijn door een eerste ronde van peer-review heen. Ik zoek nu naar commentaargevers en ben voornemens nr 3 aan Van Delden voor te leggen.

    Waardevol of niet? Thumb up 0 Thumb down 0

  • Peter VanzandeNo Gravatar writes:
    februari 15th, 2010 at 18:24

    Inderdaad. En de wet op het ontkennen van global warming die in de maak is zal er zijn omdat er mensen zijn die ondanks de bewijzen global warming toch ontkennen. Wel reeel blijven.

    Waardevol of niet? Thumb up 0 Thumb down 0

  • AJNo Gravatar writes:
    februari 17th, 2010 at 00:09

    Ik heb Dr. Van Delden net een link naar dit artikel gestuurd (dat diktaat heb ik als het goed is ook nog ergens liggen hier, haha). Eigenlijk werkt het grootste gedeelte van het IMAU aan klimaatonderzoek. Voor meer informatie en bijvoorbeeld publicaties:
    http://www.uu.nl/EN/faculties/science/research/researchinstitutes/imau/research/Pages/default.aspx

    Toch wel vrij veel (observationeel) klimaatonderzoek, van slechts een van de vele onderzoeksinstituten. Je zou bijna gaan geloven dat AGW toch ergens op gebaseerd is ;) . Ik zal zelf de thunderstorm thermostat hypothesis eens doornemen.

    Waardevol of niet? Thumb up 0 Thumb down 0

  • AJNo Gravatar writes:
    februari 17th, 2010 at 02:23

    Geheel correct (van die terugstraling. Gehrlich et al hebben zichzelf volledig belachelijk gemaakt.) Als de atmosfeer (troposfeer) warmer wordt, koelt het aardoppervlak minder snel af. Hierdoor blijft het aardoppervlak warmer, en verdampt er dus meer water. Echter, dit water condenseert weer in de troposfeer, en verwarmt dus de troposfeer (latent heat release). Dit is een vrij snel proces waarin dus zowel de temperatuur van het oppervlak als de troposfeer warmer worden.
    Een warmere atmosfeer leidt trouwens al snel tot stabilisatie vanwege de lagere temperatuur gradient (lapse rate), waardoor het oppervlak altijd relatief warmer blijft.
    Hierdoor zou het steeds warmer worden, behalve dan dat, omdat het hoger in de atmosfeer ook warmer wordt, daar de uitstraling (long wave radiation) sneller gaat vanwege de hogere temperatuur. Hierdoor stelt er zich een evenwicht in, maar, BIJ EEN HOGERE TEMPERATUUR (het zogenaamde broeikas effect..). Dus ja, er treedt een toename van de long wave radiation (uitstraling) op aan de bovenkant van de troposfeer, maar dit is een gevolg van de opwarming, en zorgt slechts voor stabilisatie op een hogere temperatuur niveau. Een nadelig effect is dat dit de watercontent van de hele troposfeer vergroot door de hogere temperatuur, en aangezien water een heel sterk broeikasgas is, een versterkte opwarming van de troposfeer. The science is dus settled? Nou, nee, er spelen andere zaken mee die ook nog erg veel invloed kunnen hebben.
    Wolken hebben zowel een langgolvig (infrarood) als een
    kortgolvig effect. Het eerste leidt tot opwarming, het tweede tot een afkoeling. Grofweg gaat het argument dat lage bewolking een koelend effect heeft, maar hoge bewolking een opwarmend effect. Ik geloof dat de IPCC bewolking als de meest onzekere, maar een licht negatieve feedback beschrijft. Sommige skeptici echter geloven dat bewolking een veel sterkere negatieve feedback heeft.
    Een interessant skeptische hypothese, waar inmiddels heel veel kritiek op is geweest is het zogenaamde “iris effect” van Lindzen. Dit zou een sterke negatieve feedback moeten zijn door meer hoge bewolking in het tropen (thunderstorm anvils). Echter, sommige studies hebben aangetoond dat het netto
    effect vrijwel nihil is, of zelfs tot een lichte opwarming van de atmosfeer moet leiden. Het voert hier te ver om daar een discussie over te hebben, maar af en toe wordt geprobeerd deze hypothese weer leven in te blazen (tot nog toe zonder succes).
    Een ander skeptisch argument is een sterker effect van de zon via een link tussen GCRs (cosmic rays), de zonnewind
    en de bewolking op aarde (Svensmark). Een erg interessante theorie, waarvan het nog niet helemaal duidelijk is hoe
    sterk het effect is, en of dit ook echt bestaat. Hoewel het lijkt dat er in het verleden een goede correlatie was tussen
    (uiterst onzekere) zonneactiviteit en een afgeleide proxy voor GCRs, lijkt die de laatste halve eeuw niet meer op te gaan.
    Dit is helaas ook in de tijd dat de zonneactiviteit and GCR concentraties beter bekend zijn. Het lijkt dus dat er andere processen belangrijker zijn of tenminste ook mee spelen.

    De grote onzekerheid in AGW is dan ook in hoeverre er een amplificatie (versterking) plaats vindt van de theoretische opwarming door CO2 (2xCO2 is ongeveer +1C zonder feedback, dus dan is er weinig aan de hand) door de hydrologische cyclus. Vooral R. Spencer is daar nogal skeptisch over, en misschien ook wel terecht, het is in ieder geval zeker een onderwerp van discussie.

    Waardevol of niet? Thumb up 0 Thumb down 0


Leave a Reply

»
S
I
D
E
B
A
R
«
»  Substance: WordPress   »  Style: Ahren Ahimsa
This site employs the Wavatars plugin by Shamus Young.